Εφιάλτης στη Μαδρίτη για την Μίλαν καθώς αποχαιρέτισε το Τσάμπιονς Λιγκ με το βαρύ 4-1 από την Ατλέτικο.

Αν το 0-1 του πρώτου αγώνα στο «Σαν Σίρο» έκανε δύσκολα τα πράγματα για την Μίλαν, το ξεκίνημα στο «Βιθέντε Καλντερόν» τα έκανε ακόμη δυσκολότερα… Μόλις στο 3’ η Ατλέτικο έκανε το 1-0 με την προβολή του αμαρκάριστου Ντιέγκο Κόστα μετά την σέντρα του Κόκε και από εκεί και πέρα οι «ροσονέρι» έπρεπε να ανέβουν ένα βουνό.

Η ομάδα του Κλάρενς Ζέεντορφ ήταν -και φαινόταν- πολύ επηρεασμένη ψυχολογικά από το γρήγορο γκολ των Ισπανών και έτσι χρειάστηκαν περίπου 20 λεπτά για να συνέλθουν.

Οταν έγινε αυτό, οι Μιλανέζοι άρχισαν να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο, κράτησαν την μπάλα στην κατοχή τους για να κάνουν παιχνίδι και στο 27’ από την σέντρα του Τααράμπ και την κεφαλιά του Κακά ισοφάρισαν (1-1), μπαίνοντας ξανά στη διεκδίκηση της πρόκρισης. Θα έμπαιναν ακόμη περισσότερο αν ο Βραζιλιάνος πετύχαινε και δεύτερο γκολ με κεφαλιά στο 35’, από την πολύ ωραία σέντρα του Πόλι, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Η Μίλαν το πίστευε, το κυνηγούσε και είχε την ψυχολογία με το μέρος της αλλά στο 40’ στάθηκε άτυχη καθώς η μπάλα κόντραρε στο σουτ του Αρντά Τουράν και κατέληξε στα δίχτυα του Αμπιάτι για το 2-1, με την Ατλέτικο να πλησιάζει και σε τρίτο γκολ στο 42’ από το τρομερό ψαλιδάκι του Ραούλ Γκαρσία, που είδε την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

Με ευκαιρία της Ατλέτικο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, με ευκαιρία άνοιξε το δεύτερο καθώς στο 48’ ο Γκάμπι είχε δοκάρι μετά την πάσα του Ντιέγκο Κόστα, με τους γηπεδούχους να θέλουν το τρίτο γκολ για να οριστικοποιήσουν την πρόκριση και την Μίλαν να ψάχνει τα πατήματα της. Οι «ροσονέρι» δυσκολεύονταν πολύ καθώς η Ατλέτικο κυκλοφορούσε σωστά την μπάλα και θέλοντας να τα παίξει όλα για όλα, ο Ζέεντορφ πέρασε στο ματς και τον Πατσίνι, αντί του Εσιέν, έχοντας πλέον τρεις στην επίθεση.

Δύο λεπτά μετά, οι Μαδριλένοι έκαναν το 3-1 με την κεφαλιά του Ραούλ Γκαρθία και καθάρισαν την πρόκριση, με τους Μιλανέζους να προσπαθούν να αντιδράσουν και να έχουν δοκάρι στο 73’ με τον Ρομπίνιο σε τετ α τετ. Το κακό για την Μίλαν ήταν ότι είχε και συνέχεια καθώς στο 85’ ο Ντιέγκο Κόστα έκανε καλή προσπάθεια και έχοντας και τη βοήθεια του δοκαριού στο διαγώνιο σουτ που έκανε, ανέβασε το σκορ στο 4-1…

Αποκλεισμός με βαρύ σκορ για την Μίλαν, που είναι ξεκάθαρο ότι θα πρέπει να αλλάξει πάρα πολλά πράγματα, αν θέλει να ξαναγίνει Μίλαν…

Ατλέτικο Μαδρίτης: Κουρτουά, Μιράντα, Γκοντίν, Φιλίπε Λουίς, Χουανφράν, Μάριο Σουάρεθ, Αρντά Τουράν (78’ Κριστιάν Ροντρίγκες), Γκάμπι, Κόκε, Ραούλ Γκαρθία (71’ Σόσα), Ντιέγκο Κόστα

Μίλαν: Αμπιάτι, Ραμί, Μπονέρα, Αμπάτε, Εμάνουελσον, Εσιέν (69’ Πατσίνι), Ντε Γιονγκ, Τααράμπ (46’ Ρομπίνιο), Πόλι, Κακά, Μπαλοτέλι.

Εφιαλτική βραδιά με συντριβή στη Μαδρίτη – Tifosi.